افتتاح مجتمع نوآوری و صنایع خلاق بجنوردآرشیو اخبار

ستاری: دانش و خلاقیت نیروی انسانی جوان است که استان را می‌سازد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری که صبح امروز به استان خراسان شمالی سفر کرده است، در حاشیه افتتاح این مجتمع نوآوری و صنایع خلاق گفت: خوشبختانه جهت‌گیری بخش های گوناگون استان خراسان شمالی به سمت و سوی توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری بوده است. از جمله نمودهای عینی این رویکرد را می توان در شکل گیری این پارک علم و فناوری و بخش های مختلف آن، برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دانست. 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این‌که رشد و توسعه استان بر مبنای دانش، نوآوری و خلاقیت قرار گرفته که مزیتی برای این استان به شمار می‌رود، ادامه داد: زیرساخت استان خراسان شمالی پویا و جوان است و ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دارد. این کا نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته، موتور محرک چنین استانی شود از اهمیتی بسبار بالا برخوردار است زیرا این استان از منابعی که به طور سنتی به عنوان مبنای توسعه شناخته می شد مانند نفت وگاز کم‌تر برخوردار بوده ولی در حوزه نزروی انساانی دارای ظرفیتی است که می تواند بخش‌هاز گوناگون از جمله کشاورزی، دامپروری، معادن، صنایع خلاق و صنعت استان را تحول ببخشد. 
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که زیرساخت‌های ایجاد شدا و توسعه دانشگاه‌های نوآور به خوبی اتفاق افتاده است گفت: دانشگاه نوآور باید بتواند مهم‌ترین مشکلات استان را حل کند و این انتظاری است که مردم، از مراکز نوآوری و خلاق، دانشگاه‌ها و صنعت دارند. 
 
آغاز فعالیت مجتمع نوآوری و صنایع خلاق  
این مجتمع با هدف توسعه فرهنگ نوآوری، فناوری های نرم و صنایع خلاق در استان خراسان شمالی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مشارکت پارک علم و فناوری استان راه اندازی شده است. 
مجتمع نوآوری و صنایع خلاق در دل فضای پارک علم و فناوری استان خراسان شمالی، در مجموع ۲۸ واحد خلاق را مستقر کرده است که در حوزه‌هایی چون فناوری های نرم، کشاورزی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فعالیت دارند. 
پارک علم و فناوری استان خراسان شمالی، با 3200 متر مربع، ساختمان اصلی ۲۸۶۰ متری شامل مجتمع نوآوری و صنایع خلاق،  فضای اداری، آزمایشگاهی و کارگاهی، فضای کار اشتراکی، فضای سرگرمی است. 
واحدهای فناور مستقر نیز در  صنایع فولاد و آلومینا هوشمندسازی، کودهای بیولوژیک، ماشین آلات کشاورزی و صنعتی، دستگاه اکسیژن ساز، سامانه ها و پلتفرم ها، صنایع فولاد و آلومینا محصولات دانش‌بنیان و خلاق خود را به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری معرفی کردند. 
 
 در افتتاح مجتمع نوآوری و صنایع خلاق بجنورد، بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، واحدهای فناور و نوآور مستقر، علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا حسین‌نژاد استاندار خراسان شمالی و جمعی از مسوولان استانی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی کردند.