خانه‌های خلاق و نوآوری در نمایشگاه اینوتکس 2022؛اخبار صنایع خلاق

نقش آفرینی فعالان صنایع نرم و خلاق پررنگ شد

نمایشگاه اینوتکس 2022 با حضور فعال و پرتعداد  شرکت های دانش بنیان، خلاق و خانه های خلاق و نوآوری در جهت ترویج فناوری های نرم و صنایع خلاق برگزار شد.

نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس) که امسال یازدهمین دوره خود را برگزار کرد، علاوه بر حضور 400 شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، میزبان فعالان زیست‌بوم صنایع خلاق نیز بود.

 

حضور اثربخش خانه‌های خلاق و نوآوری

خانه‌های خلاق و نوآوری، در کنار مجموعه حمایت‌هایی که از سوی ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد، تیم‌ها و هسته‌های خلاق و نوآور را در مسیر تبدیل ایده‌های خلاق به پدیده، ایجاد شرکت‌های خلاق و ارزش‌آفرینی سوق می‌دهد.

در این دوره، 6 خانه‌ خلاق و نوآوری شامل خانه‌های خلاق و نوآوری راه ابریشم، اشراق، مجلس، ستاپ، تتا و همارا حضور داشتند؛ این خانه‌های خلاق و نوآوری، هم‌اکنون در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند و زمینه را برای اتصال حوزه‌هایی که می‌توانند ارزش افزوده بالایی خلق کنند، به زیست‌بوم نوآوری کشور و در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق متصل شوند و ضمن ایجاد اشتغال، درآمدزایی و توسعه فرهنگ، مسیر تبدیل علوم انسانی به کسب‌وکار و تجاری‌سازی این علوم را فراهم کنند.

 

خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه

بابک حمیدیا مدیر خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه درباره حضور این خانه در نمایشگاه اینوتکس 2022، گفت: مجموعه ما در طول برگزاری این نمایشگاه، 18 رویداد برگزار کرد که طی آن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاهی و افراد مختلف تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز دعوت به عمل آمد تا مقابل یک فرد دست‌اندرکار نشسته و با او به گفت‌وگو بپردازند.

وی افزود: در این دوره تلاش کردیم تا میان فعالان زیست‌بوم نوآوری و بخش حاکمیت، ارتباطاتی برقرار کنیم تا بتوانیم چالش‌ها را به آن طرف نیز منتقل کنیم و فضای گفت‌وگو را میان نمایندگان مجلس و نمایندگان فعالان زیست‌بوم نوآوری ایجاد کنیم.

 

خانه خلاق و نوآوری ستاپ

سیدحسام نوربخش مدیر خانه خلاق و نوآوری ستاپ نیز بیان کرد که در بخش اینوتکسی‌کاپ، حضور فعالی داشته‌اند به‌طوری که در این حوزه، 16 تیم خلاق در حوزه‌های مختلف آموزش و یادگیری را در 16 غرفه مستقر کرده است.

 

خانه خلاق و نوآوری تم

مهدی یوسف‌وندی مدیر خانه خلاق و نوآوری تم نیز از حضور در اینوتکس امسال گفت و اینکه در این دوره جلساتی را با شتابدهنده و برخی فعالان این حوزه در زمینه توسعه فعالیت‌ها و نحوه تعامل‌ها برگزار کرده است.

 

خانه خلاق و نوآوری اشراق

محمد قطبی مدیر خانه خلاق و نوآوری اشراق نیز از اینوتکس امسال به عنوان یک فرصت خوب برای اشراق نام برد و اذعان کرد که در این رویداد، در 3 حوزه شبکه‌سازی با ذینفعان زیست‌بوم نوآوری، معرفی تیم‌های مختلف این خانه و معرفی محصولات خانه خلاق و نوآوری اشراق فعالیت‌ها و همکاری‌های خوبی صورت گرفت.

 

خانه خلاق و نوآوری همارا

محمد قندی مدیر خانه خلاق و نوآوری همارا نیز گفت که در اینوتکس این دوره در کنار خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه، بله کار مستندسازی و برنامه‌سازی مشغول بوده است به‌طوری که این خانه، 20 تیزر را با محوریت اینوتکس به تولید رسانده است.

 

خانه خلاق و نوآوری راه ابریشم

با حمایت ستاد، در اینوتکس 2022، رویداد اینوتکسی‌کاپ نیز که شامل بخش‌های مختلفی چون پیش‌نمونه اولیه، نمایشگاه، بخش مربی، بخش کارآفرین، بخش دانش‌آموزی، برگزاری نشست‌ها و بازدیدهای حاشیه‌ای بود نیز برگزار شد تا زمینه برای تعامل فعالان زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی فراهم شود.

خانه خلاق و نوآوری راه ابریشم با اجرای رویداد اینوتکسی‌کاپ، حضور فعالی در یازدهمین دوره نمایشگاه اینوتکس داشت به طوری که دانش آموزان در معرض کسب تجربه قرار گرفتند و طی آن تلاش شد، دانش‌آموزان، معلمان، مدیران و دانشجویان با همراهی خانه‌های خلاق و نوآوری این حوزه و با قرار گرفتن در موقعیت‌های عملی، چالش‌های مختلف و مواجه با مسائل گوناگون، اقدام آگاهانه را بیاموزند.

 

ایجاد بستر خلاقیت در آموزش و پرورش

در جریان نمایشگاه اینوتکس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش به همراه الهام یاوری سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، محمد مهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و سرپرست آموزش و پرورش شهرستان پردیس از غرفه‌های خلاق و دانش‌آموزی، در نمایشگاه اینوتکس بازدید کردند.

 

نقش پررنگ حمایتی ستاد

در این دوره اینوتکس، ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن نقش‌آفرینی موثر و پررنگ خود، زمینه را برای تسهیل‌گری‌، حمایت و هدایت علاقمندان حوزه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فراهم کرد.

دست‌اندرکاران و متخصصان ستاد از جمله فهیمه محمدزمانی، مجید خدام، بهروز آهنگربیک و مهدی روزخوش در جهت ارائه راهنمایی‌های لازم برای علاقمندان و فعالان این حوزه حضور داشتند.

این ستاد، با انجام هماهنگی‌های لازم از ماه‌ها قبل، زمینه استقرار و حضور فعالان این حوزه را در نمایشگاه امسال و معرفی دستاوردهای و فعالیت‌های آنان به علاقمندان این حوزه را فراهم آورد.

مجموعه این فعالیت‌ها سبب شد تا حضور شرکت‌ها و خانه‌های خلاق در اینوتکس این دوره، چشم‌گیر و بسیار بیش‌تر از ادوار قبلی این نمایشگاه باشد.

 

بستر حمایتی صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی صنایع خلاق

ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با هدف معرفی حمایت‌ها، تعامل با فعالان این حوزه و ارائه مشاوره‌ و همچنین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنایع خلاق با هدف حمایت و سرمایه‌گذاری از توسعه صنایع و کسب‌وکارهای خلاقانه و نوآورانه در اینوتکس امسال حضور داشتند.

فعالان صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنایع خلاق از جمله سید مهدی سادات حیات شاهی مدیرعامل این صندوق ضمن حضور در نمایشگاه، با ارائه مشاوره‌ و راهنمایی‌های لازم در حوزه حمایت‌های مالی از فعالان صنایع خلاق و فناوری‌های نرم، بسترهای لازم برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های متقاضی را بر بستر این رویداد فراهم کردند.

 

حضور 17 شرکت خلاق

ارائه نوآوری‌های صنایع نرم و فرهنگی با حضور ۱۷ شرکت خلاق این حوزه و سرمایه‌گذاران و عقد دو تفاهم‌نامه همکاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع خلاق به تلاش کارگزاری نوویراتک از کارگزاران شبکه فن بازار ملی ایران ازجمله دستاوردهای نمایشگاه امسال محسوب می‌شود.

 

پشتیبانی از حضور فعالان زیست‌بوم صنایع خلاق

در این دوره از نمایشگاه، ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق از حضور ایده‌پردازان و فعالان صنایع خلاق در 3 بخش پشتیبانی به عمل آورد. پاویون تخصصی مشاوره خلاق، یکی از این بخش‌ها بود که با هدف ترویج مفاهیم و الزامات زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی ایجاد شده است که در قالب این بخش، مشاوره‌ها، راهنمایی‌ها و راهبری‌های لازم از ایده‌پردازان فعال شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی برگزار شد.

جینوتکس هم بخش دیگری بود که امسال برای نخستین‌بار با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه اینوتکس با موضوع گیم برگزار ‌شد. در این بخش هم پنل‌های تخصصی در حوزه حکمرانی و چالش‌های این حوزه برقرار بود.

 

تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خلاق

همچنین در جریان این دوره نمایشگاه اینوتکس، تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خلاق حوزه صنایع خلاق بین صندوق پژوهش و فناوری سپهر، سهام‌دار بزرگ‌ترین صندوق بورسی صنایع خلاق، مرکز نوآوری امید، شناخته‌شده در صنایع خلاق و کارگزار شبکه نوویراتک (کارگزار شبکه فن بازار ملی ایران) به امضا رسید.

ارائه صنایع نرم و فرهنگی و خلاق با توجه به اهمیت آن در اولویت برنامه‌های این نمایشگاه بوده است. به همین خاطر فراخوانی در راستای دریافت طرح‌های صنایع نرم و خلاق ارائه شد و حدود 30 تیم، طرح‌های خود را به دبیرخانه رویداد ارسال کردند.

در حاشیه این رویداد و پیرو ارتباط کارگزاری نوویراتک با سرمایه‌‍گذاران مختلف برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خلاق؛ تفاهم‌نامه‌ای در همین راستا منعقد شد.

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری 2022 INOTEX با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از 20 اردیبهشت آغاز به کار کرد و در 23 اردیبشهت‌ماه به کار خود پایان داد.

 

کلمات کلیدی