نشست خبری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شداخبار صنایع خلاق

نشست خبری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی

مهندس مهدی عباسی (معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی) در ابتدا رئوس اصلی این نشست را به خبرنگاران توضیح داد.

در ادامه دکتر ایمانی خوشخو، ریاست پارک با بیان اینکه ظرفیت های فرهنگی هر کشور امروزه جزو ظرفیت هایی است که اقتصاد کشورها از آن بهره مند می شوند گفت: مطالعه روی شاخه های مختلف صنایع فرهنگی مانند سینما و تلوزیون، تئاتر، موسیقی و... نشان می دهد که در تمام دنیا گردش مالی فراوانی در این حوزه ها وجود دارد اما باید بررسی شود که چرا در کشوری مانند ایران که دارای ظرفیت فرهنگی بالا، غنای تاریخی و تمدنی کهن است درآمد در بخش فرهنگ بسیار پایین است.

وی در ادامه افزود: در 15 سال اخیر دغدغه اصلی ما در جهت پیشرفت اقتصادی در حوزه صنایع فرهنگی بوده است و کارهایی نیز صورت گرفته است، تا جایی که از سه سال پیش ایده ایجاد این پارک ایجاد شد.

دکتر ایمانی گفت: در بهمن ماه سال 96 مجوز ایجاد اولین پارک ملی در زمینه علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی از وزارت علوم اخذ گردید. ایشان در ادامه گفتند: نگرشی در میان جامعه وجود دارد و آن هم اینکه گویا علوم انسانی گرایشی است که درآمدزا نیست در حالی که تمام کشورهای غربی به این نکته رسیده اند که میان علوم فرهنگی و سایر علوم فنی و مهندسی از لحاظ اقتصادی تفاوتی وجود ندارد

دکتر ایمانی بیان این مطلب که در کشور ما خلأ وجود پارکی به این شکل دیده میشد؛ برنامه اصلی این پارک را توجه و اهمیت بخشیدن به صنایع فرهنگی و جذب و پرورش استعدادهای جوان و علاقه مند به صنایع خلاق و فرهنگی و کمک به شکوفایی این دسته شرکت ها اعلام کرد.

ایشان در ادامه گفت: ظرف حدود شش ماه اخیر شرکت های داوطلب جهت استقرار در این پارک اقدام به ثبت نام کردند تا دوره آزمایشی 6 ماهه  را طی کنند و در صورت تایید، دفتر کار خواهند گرفت و به سرمایه گذاران این حوزه نیز معرفی خواهند شد.

ایشان با بیان این که در فراخوان اول این پارک بیش از 60 داوطلب درخواست داده و 17 مورد ازآنها پذیرفته شدند گفت: امروز دومین فرخوان پارک می باشد و از تمام علاقه مندان به حضور در این پارک دعوت می شود درخواست خود را اعلام نمایند.

ایشان در ادامه خبر جذب در جایزه ملی تعالی صنعت گردشگری و دوره کارآموزی تخصصی در حوزه فناوری های نرم را نیز به خبرنگاران بیان کردند.

در ادامه این نشست مهندس عباسی گفت: مرکز شکوفا در این پارک تمام علاقه مندان به صنایع خلاق و فرهنگی را جذب می کند؛ به این صورت که در مرحله اول به مدت یک الی سه ماه آموزش های اولیه در قالب (شکوفایی) به علاقه مندان داده می شود؛ سپس در مرحله دوم (نوآوری) اگر ایده و تیم تشکیل شده مناسب بود به مرحله رشد رسیده و شرکت معتبر ایجاد شده مشمول پکیج های حمایتی پارک می گردد.

در انتها، دکتر هاشمی، ریاست دانشگاه علم و فرهنگ نیز به بیان سایر فعالیت های این پارک و دانشگاه در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی پرداختند.