سومین دوره جایزه ملی تحول دیجیتالآرشیو اخبار سال 98

جایزه ملی تحول دیجیتال

در سال‌های اخیر، بسیاری از سازمان‌ها کوشیده‌اند با تکیه بر قابلیت‌های متنوع و متعدد فناوری‌های نوین دیجیتال (همانند رایانش اجتماعی، رایانش موبایلی، رایانش ابری و تحلیل داده) کسب‌وکار خود را متحول سازند. بخش قابل‌توجهی از این سازمان‌ها همانند بانک‌ها، بیمه‌ها، خودروسازها، خرده‌فروش‌ها، هتل‌ها، شرکت‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، شهرداری‌ها و سایر سازمان‌های بخش عمومی و دولتی، دیجیتالی متولد نشده‌اند؛ اما با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال، به دنبال دستیابی به سطوح بالاتر عملکرد، بهره‌وری، نوآوری و رضایت مشتری هستند. گروه دیگری از سازمان‌ها نیز وجود دارند که از ابتدای حیات خود، دارای ماهیت دیجیتال بوده و به بیان دیگر، در بستر فناوری اطلاعات متولدشده و توسعه‌یافته‌اند. این‌گونه کسب‌وکارها نیز به دنبال بهبود وضعیت رقابتی خویش در محیط کسب‌وکارهای دیجیتال هستند.

جایزه ملی تحول دیجیتال، با هدف ارزیابی، ارائه بازخورد و درنهایت معرفی سازمان‌های پیشرو در تحول دیجیتال طراحی شده است. یکی از اهداف عمده این جایزه، ایجاد زمینه‌ای مناسب برای تبادل تجارب موفق بین سازمان‌ها، رهبران و متخصصین این سازمان‌ها می‌باشد.
دو دوره نخست این جایزه، با حضور چشمگیر ۳۵ سازمان معتبر و صاحب‌نام کشور، در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزارشده و از برندگان هر دوره تقدیر به عمل آمده است. در جایزه، پیش از ارزیابی، کارگاه آموزشی تحول دیجیتال برگزار و به هریک پس ارزیابی نیز گزارش بازخورد اختصاصی به صورت تفصیلی ارائه شد تا با بهره‌گیری از توصیه‌های ارائه شده در این گزارش، بتوانند مسیر بلوغ دیجیتال خود را موفق‌تر طی کنند.

از اهداف این جایزه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • افزایش آگاهی و بینش در بدنه‌ی مدیریتی سازمان‌های کشور در خصوص اهمیت و جایگاه تحول دیجیتال
  • بهبود و ارتقای فرهنگ ارزش‌آفرینی دیجیتالی در فضای کسب‌وکار کشور
  • تشویق سازمان‌ها به انجام فرایند خودارزیابی و شناسایی نقاط ضعف و فرصت‌های بهبود خود در زمینه تحول دیجیتال
  • ارزیابی وضعیت تحول دیجیتال شرکت‌کنندگان در جایزه توسط ممیزان خبره و ارائه گزارش بازخورد به سازمان‌ها در راستای بهبود وضعیت بلوغ دیجیتال آن‌ها
  • شناسایی و معرفی سازمان‌های پیشرو کشور در حوزه تحول دیجیتال
  • ایجاد اکوسیستم ارزیابی مستمر تحول دیجیتال در کشور

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://dtaward.ir مراجعه نمائید