نوکو را می‌توان اولین سامانه‌ی ویدیویی فرزند پروری دانست.

نوکو به معنی «نوآوری کودک»، پایگاهی است برای آموزش والدین و کودکان در فضای مجازی، که با هدف ارتقای دانش و فرهنگ صحیح پرورش کودک و با نگاهی آموزش­محور و با ارائه‌ی محتواهایی با کیفیت و البته به زبان ساده، با استفاده از منابع علمی معتبر دنیا ایجاد شده تا خانواده‌ها بتوانند از آن استفاده کرده و به نوعی پاسخ تمام سؤالات و دغدغه‌های خودشان را در بازه­ی زمانی پیش از بارداری تا دوران نوجوانی فرزندشان از «نوکو» بگیرند.

گفتگوی این بخش در خصوص معرفی وب سایت و اپلیکیشن ویژه مادران و کودکان یعنی "نوکو" و مصاحبه با اقای امیر جهان تیغ، مدیرعامل این مجموعه است.

 

در حقیقت می­توان گفت که ایده‌ی نوکو به نوعی از دغدغه‌ی شخصی من راجع به دختر خودم شروع شد و در این دوازده سال همیشه به دنبال منابع و مراجعی بوده­ام که بتوانم پاسخ سؤالاتم را راجع به مسائل مختلف آموزشی، پرورشی، بحث سلامت جسم، سلامت روحی و روانی بچه‌ها، نحوه تربیت­شان و به طور کلی فرزند پروری پیدا کنم. و به طور کلی نگرانی‌ها و دغدغه‌های شخصی این ایده را شکل داده است.

از ابتدای سال 96، تولید محتوا‌ها با کمک هیأت علمی نوکو، کادر فنی و تیم اجرایی شرکت آغاز شد. بیش از دو سال هست که در حال تهیه‌ی محتواهای ویدیویی و پادکست‌های صوتی مناسب در حوزه­ی فرزندپروری هستیم و اپلیکیشن و سایت نوکو هم تقریباً از ابتدای سال 98 در دسترس مردم قرار گرفته و استفاده از آن هم رایگان است.

- فعالیت وب سایت و اپلیکیشن نوکو دقیقا چیست؟

همونطور که در بخش معرفی ذکر شد؛ حوزه‌ی فعالیت نوکو بحث فرزندپروری است. ما در وبسایت و اپلیکیشن، چهار دسته‌ی اصلی تعریف کرده­ایم؛ که شامل «پزشکی و سلامت»، «زندگی پلاس» (که همان سبک زندگی است)، «روانشناسی و تربیت» و «فرزند من» مي باشد .

این چهار دسته در حقیقت مسائلی را در حوزه‌های متناسب با نام خود مطرح می‌کنند که در فایل‌های ویدیویی کوتاه دو تا سه دقیقه­ای، راجع به سوالات و دغدغه‌های والدین طرح موضوع (پرسش) شده، سپس به آن پاسخ داده می­شود و در صورت لزوم با ذکر مثال، جمع بندی و نتیجه­گیری می­گردد. فرض ما بر این بوده است که والدین ویدیوی قبلی و بعدی را نمی‌بینند و هر ویدیو تقریباً مستقل است و پاسخگوی يكي از سوالات اساسی پدرها و مادرهاست.

 

- جامعه مخاطبان شما چه کسانی هستن؟ شما چه هدفی را برای این جامعه مخاطب در نظر دارید؟

به طور کلی نوکو در3 فاز تعریف شده است:

فاز اول : جامعه‌ی مخاطبان ما والدین هستند که تحت عنوان “NOKO Parents” نام­گذاری شده­ است.

در این فاز، محتواهایی تولید می­گردد که مناسب پدرها و مادرهاست و راجع به فرزندپروری و دغدغه‌هایی است که راجع به رشد و پرورش فرزند یا فرزندان­شان وجود دارد. والدین می‌توانند از طریق ویدیوها، پاسخ سؤالات­شان را بگیرند؛ در این زمینه مهارت کسب کنند؛ راه‌کار پیدا کنند و بیاموزند.

فاز دوم “NOKO Kids” هست که در آن، محتواهایی تولید می­شود که مخاطبش کودکان هستند. به گونه­ای که بتوانند به صورت مستقل ، اپ نوکو کیدز را روی تبلت خود نصب کرده و از آن استفاده کنند.

این مجموعه بیشتر جنبه­ی آموزشی، پرورشی و فرهنگ سازی دارد و در حقیقت به نوعی می­توانیم خیال پدرها و مادرها را آسوده کنیم از اینکه که در یک محیط سالم و آموزش به صورت غیر مستقیم، فرهنگ­سازی می­کنیم؛ مهارت­های مختلف برای کودکان را آموزش می­دهیم و همچنین در زمینه­ی هوش و خلاقیت و استعدادیابی، برنامه­های ویژه­ای نیز داریم.

فاز سوم را هم به نام “NOKO Teachers” در نظر گرفته­ایم که مربوط به محتواهایی است که برای معلمین مقطع دبستان و مربیان مهد کودک تولید می­شود که ایشان به آخرین مطالب روز دنیا در زمینه­ی حرفه ي خود، بحث­های پرورشی و سبک­های مختلف آموزشی دسترسی داشته باشند و همچنین می­تواند پایگاهی برای بحث و تبادل نظر این قشر عزیز در مورد مسايل آموزشي و پرورشي فرزندانمان باشد.

 

- محتواهایی که شما در نوکوایجاد می کنید چه حوزه هایی رو شامل میشه؟

همان­طور که عرض کردم در نوکو چهار دسته­ی اصلی داریم:

دسته­ی نخست، بحث «پزشکی و سلامت» است که خود آن از زیر دسته­هایی تشکیل شده مانند:

 • تغذیه
 • بهداشت و مراقبت
 • بارداری
 • درمان

دسته ­ی اصلی دیگری که داریم «روانشناسی و تربیت» است که زیردسته­ های آن عبارتند از:

 • مهارت­های اجتماعی
 • مهار­های زندگی
 • فرزند پروری

دسته ­ی اصلی بعدی «زندگی+» (یا سبک زندگی) است که زیر دسته ­های آن شامل:

 • ثروت و موفقیت
 • ورزش و تندرستی
 • زیبایی
 • آشپزی
 • ایمنی
 • بیشتربدانیم

و دسته­ ی چهارم هم «فرزند من» که دارای زیردسته­ هایی با نام­های زیر می­باشد:

 • هوش، خلاقیت و استعدادیابی
 • بازی
 • دانستنی­ها
 • سرگرمی
 • قصه و داستان

 

- روش درآمدزایی شما از نوکو به چه صورت است؟

ما محتواهای ویدیویی و فایل­های صوتی خودمان را در نوکو به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می­دهیم؛ و مخاطبان می­توانند از سایت و اپلیکیشن ما که در آن هزاران محتوا در زمینه­ی فرزند­پروری گنجانده شده است ، استفاده کنند.

در قسمت «نوکو+» سرویس­هایی ارائه می­شود که این سرویس­ها به صورت آبونمان تعریف شده است و در صورت تمایل به استفاده از آن­ها، هزينه مربوط پرداخت مي گردد.

سرویس­های مختلفی در حال تعريف و برنامه ریزی مي باشد؛ منتها اولین سرویسی که ما در بخش «نوکو+» قرار داده­ایم، سرویس «همپای مادر» است.

در حقیقت «همپای مادر» یک مشاور، کارشناس و پشتیبان مادر در دوران بارداری و پس از زایمان است که تمام سوالات، دغدغه­ها و مواردی را که برای مادر در طول مدت شبانه­روز پیش می­آید به صورت آنلاین و به صورت شبانه­روزی پاسخگوست.

در کنار این همپا، متخصصین رشته­ی کودک، تغذیه و روانشناسي هم حضور دارند که سوالات تخصصی­تر را پاسخ می­دهند و برنامه­هايي به مادر ارايه می­دهند که راهکارهایی برای رفع دغدغه­ها و نگرانی­هایش به همراه داشته باشد.

این سرویس به صورت آبونمان تعریف شده است و به صورت بسته­هایی با تعرفه­های مختلف بسته به امكاناتي كه دارد (شامل: بسته­ی ساده، بسته­ی برنزی، بسته­ی نقره­ای و بسته­ی طلایی) ارائه می­گردد.

 

 

- آماری از بازار و بازخورد مخاطبانتان دارید؟

همان­طور که پیش از این عرض کردم، اپلیکیشن نوکو از ابتدای سال 98 در «کافه بازار» و “Google store” قرار گرفته و محتواهای ویدیویی موجود در آن به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دارد و سایت ما نیز به نشانی www.noko.ir موجود است که مردم می­توانند به این سایت مراجعه کنند و از محتواهای رایگان آن در زمینه­ی «فرزند پروری» استفاده ببرند.

اما اگر بخواهیم از لحاظ آماری، تحلیلی داشته باشیم اپلیکیشن ما از ابتدای قرارگیری در کافه بازار بیش از 10 هزار نصب داشته و سایت هم روزانه بین 2 تا 3 هزار نفر بازدید دارد و این در حالی است که ما هنوز به صورت جامع و کامل بحث بازاریابی را شروع نکرده­ایم و مارکتینگ اصلی نوکو با رونمایی از «سرویس همپا» -که خدمت­تان توضیح دادم- آغاز می­شود.

در فضای مجازی هم استقبال خوبی از نوکو شده است و کانال اینستاگرام ما هم طرفداران زیاد و پر و پا قرصی دارد. نشانی صفحه­ی ما در اینستاگرام نیز noko.ir است.

- چقدر تاکنون تولید محتوا کرده اید؟

تا امروز حدوداً 1000 فایل ویدیویی تولید کرده­ایم و البته تعدادی هم پادکست صوتی داریم برای مواردی که تصویرسازی کار مشکل بوده و یا امکان آن میسر نبوده؛ اما بیش از 90 درصد محتواهای ما به‌صورت ویدیویی است.

حدود 2000 فایل هم در دست تولید داریم که در مراحل مختلف تولید قرار دارد.

يك بخش از  فایل‌ها، بصورت دوبله-ترجمه هستند و از منابع معتبر علمي استخراج شده اند ؛ البته لازم به ذکر است که تمام فایل‌های خارجی‌ ما پس از ترجمه، با توجه به دسته­بندی­ خود، به متخصص مربوطه سپرده شده و اگر تغییرات یا اصلاحاتی لازم باشد، بر روی آن­ها اعمال شده و به نوعی بومی‌سازی محتواها انجام می‌شود. سپس در ادامه­ی روند تولید، دوبله شده و در انتها تدوین می‌گردد.

در حقیقت ما هیچ فایلی نداریم که به‌طور 100 درصد خارجی باشد و تمام محتواهاي خارجي به نوعی بومی‌سازی شده اند. بخش دیگری از محتواها هم کاملاً توسط کارشناسان و متخصصین ایرانی تولید می‌شود که مراحل تولید این موارد، به طور کامل و از صفر تا صد بومی است.

 این 2000 فایلی که در دست تولید است، در مراحل مختلف این زنجیره­ی تولید قرار دارند که به‌تدریج آماده شده و به 1000 فایل موجود می‌پیوندند.

- چشم انداز نوکو چیست؟

چشم انداز نوکو اينگونه تعريف شده است که نوکو می‌خواهد پایگاه و مرجعی برای تمام خانواده‌های ایرانی باشد که هر پرسشی راجع به فرزندپروری داشته باشند به آن مراجعه کرده و جواب خود را دریافت کنند. در حقيقت در تمام زمینه­های پزشکی و سلامت، مباحث روانشناسی و تربیت، مقوله سبک زندگی و موارد پرورش هوش و خلاقیت و استعدادیابی و ديگر موارد مربوط به رشد و پرورش كودك ، نوكو بتواند به خانواده ها كمك كند .

- محتواهای علمی چه طور تایید می شوند؟

ما در هر بخش ، متخصص يا متخصصين مربوط را داریم که تمام محتواها به سمع و نظر ايشان می­رسد و اگر موضوعات ما به‌صورت دوبله - ترجمه باشد، ایشان بر ترجمه­ها نيز نظارت کامل دارند و به هر نحوی که لازم باشد محتواها  بومی‌سازی می‌گردند.

اگر مواردی هم از لحاظ متخصص مربوط مورد تأیید قرار نگیرند، رد شده و بايگاني ميگردند. در مورد  محتواهای بومی هم -که پیش از این ذکر شد- كليه محتواها ، توسط کارشناسان و متخصصين ايراني داده شده و مراحل توليد آن بطور كامل در موسسه ما انجام مي پذيرد .

فایل­ها به صورت متنی، تصویری یا صوتی از کارشناسان و متخصصین مربوط گرفته می‌شود؛ كه همگي آنها ، دارای مدارک معتبر علمی و مجرب در رشته خود هستند و قاعدتاً نظارت بر مطالب چه به صورت خارجی و چه به صورت داخلی حتماً توسط ایشان انجام مي پذيرد و کیفیت­شان از لحاظ علمی کنترل می­گردد.

- آیا در این مدت به دستاوردی رسیده اید؟

بله، مؤسسه فرهنگی نرم گستر کاربر هزاره سوم در ابتدای سال 98 به عنوان شرکت خلاق شناخته شد و محصول نوکو نیز در یازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال در مرداد ماه 98 موفق به کسب رتبه سوم اپلیکیشن موبایل در بخش کسب و کارهای نوپا گردید .

 

مراجعه به وب سایت

 

خلاصه مطلب :
دنیای مادر و کودک در "نوکو"

نوع محتوا: معرفی شرکتهای خلاق