معرفی ترمینال ‌های مشهد و ترمینال مخصوص زائران

مشهد، به علت وجود حرم امام رضا(ع) و بناهای تاریخی و تفرجگاه‌های طبیعی مقصد بسیاری از زائران و گردشگران داخلی و خارجی ‌است و روزانه جمعیت بسیار زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. در این بین به علت ارزان بودن بلیط اتوبوس مشهد، سرعت بیشتر اتوبوس در مقایسه با قطار و نیز زیاد بودن تعداد سرویس‌های اتوبوسی نسبت به قطار، سهم بیشتری از انتقال مسافرین به مشهد در اختیار پایانه‌های کشور قرار گرفته است. شهر مشهد دارای سه ترمینال مسافربری برون شهری است که  با خرید بلیط اتوبوس مشهد امکان ورود شما به این ترمینال‌ها وجود دارد.

ترمینال مسافربری امام رضا(ع)، ترمینال معراج مشهد و ترمینال راه ابریشم مشهد پذیرای مسافرین شهر مشهد هستند که در ادامه به طور کامل معرفی خواهند شد.

ترمینال امام رضا(ع) مشهد

در صورت خرید بلیط اتوبوس تهران مشهد از وبسایت علی بابا در ترمینال امام رضا(ع) پیاده خواهید شد. پایانه امام رضا(ع) مشهد، ترمینال اصلی شهر مشهد است، که با مساحت 47 هزار هکتار شامل سایت قدیمی ترمینال مشهد احداث و در سال 1387 به بهره برداری رسید. این پایانه ظرفیت جابه‌جائی 80 هزار مسافر و پذیرش دو هزار اتوبوس در روز را دارا است.

 جالب است بدانید که با خرید بلیط اتوبوس تهران مشهد شما وارد بزرگترین ترمینال کشور و سومین پایانه اتوبوس‌رانی بزرگ جهان خواهید شد. ترمینال امام رضا(ع) یکی از پر مسافرترین ترمینال‌های کشور است و به طور سالانه 750000 دستگاه اتوبوس به این ترمینال وارد و از آن خارج می‌شوند.

نکته قابل توجه دیگر ترمینال امام رضا(ع) هزینه ساخت آن است. این ترمینال چهار طبقه با مبلغی نزدیک به 250 هزار میلیارد ریال ساخته شده است.  این مجموعه شامل ترمینال، که شامل شهربازی، رستوران، کلانتری، مسجد، کافی‌شاپ، جایگاه سوخت، پارکینگ، آتش نشانی، فضاهای تجاری و ورزشی، محل شستشوی اتوبوس و پایانه تاکسی و اتوبوس، فضای سبز و آب‌نما، تلویزیون شهری، خوابگاه راننده‌ها و سکوی سلام می‌شود.

فاصله این پایانه تا حرم مطهر امام هشتم شیعیان، هشت کیلومتر است، که در صورت وجود ترافیک نرمال، حدود بیست دقیقه با حرم فاصله دارد. در ذیل مشخصات اصلی این پایانه که پذیرای مسافرین و زائرین محترم در تمام طول سال است، به طور کامل برای تکمیل اطلاعات در اختیار شما قرار داده شده است:

مدت اجرای ساختمان اصلی چهار طبقه: حدودا 5 سال

زیر بنا ساختمان اصلی چهار طبقه: 45 هزار متر مربع

زیر بنا ساختمان‌های دیگر: 8600 متر مربع

مساحت محوطه سکوهای سوار و پیاده شدن: 50 هزار متر مربع

فضای سبز اجرا شده: 30 هزار متر مربع

مساحت پارکینگ روباز: حدود 22 هزار متر مربع

مساحت پارکینگ اتوبوس (230 دستگاه):  24 هزار متر مربع

مساحت پارکینگ تاکسی: 3 هزار متر مربع

تلفن: 38599001 051الی 38599007 051

فاکس: 38545093 051

ایمیل:     terminals@mashhad.ir

آدرس: مشهد - بزرگراه شهید کلانتری - میدان انقلاب اسلامی صندوق پستی 1335

دسترسی به این ترمینال با اتوبوس‌های تندرو، با خطوط 1، 4، 800 و از پایانه‌های میدان بیت المقدس، الهیه و طبرسی امکان پذیر است. همچنین خطوط شهری 83، 84 و 85 مسافرین را به ترمینال رسانده و با تاکسی‌های خطی از میدان بیت المقدس میدان آزادی، بلوار جانباز، حاشیه بهاران، شهرک شهید رجایی، میدان امام حسین و شهرک صنعتی طوس امکان دسترسی مستقیم به ترمینال امام رضا(ع) وجود دارد. خط مترو شماره یک مشهد هم راه دیگر حمل و نقل عمومی برای رسیدن به سومین ترمینال اتوبوسرانی بزرگ جهان است.

ترمینال‌ معراج مشهد

 اگر قصد خرید بلیط اتوبوس مشهد از شهرهای شمالی خراسان رضوی و استان‌های همجوار آن را دارید، پایانه معراج برای خدمت‌رسانی به شما تاسیس شده است. این ترمینال 40 کیلومتر با حرم مطهر امام رضا(ع) فاصله دارد. فاز اول معراج در سال 1390 به بهره‌برداری رسید و فاز دوم آن در سال 1391 با هزینه نهایی 65 میلیارد ریال تکمیل شد. مساحت این ترمینال 75375 متر مربع است و دوازده شرکت اتوبوسرانی و دو شرکت مینی‌بوس‌رانی در مسیرهای مشهد به قوچان، بجنورد، اسفراین، شیروان و درگز در آن فعالیت می‌کنند.

مشخصات این ترمینال که در حال حاضر میانگین خروج اتوبوس از آن حدودا 110 دستگاه اتوبوس در روز با تقریبا 1200 نفر مسافر است، در ذیل جهت شناخت بیشتر این پایانه ارائه شده است:

 مدت اجرا: تقریبا 4 سال

زیر بنا ساختمان اصلی: 12 هزار متر مربع در سه طبقه

مساحت محوطه سکوهای سوار و پیاده شدن: 12 هزار متر مربع

مساحت پارکینگ تاکسی: 1800 متر مربع

مجتمع تعمیرگاهی و شستشوی اتوبوس: 6 هزار متر مربع

غرفه‌های خدمات عمومی: 1200 متر مربع

فضای سبز اجرا شده: 7 هزار متر مربع

ظرفیت پذیرش روزانه : 200 دستگاه اتوبوس

ظرفیت پذیرش مسافر : 6  هزار نفر در روز

تلفن: 36910205 051

فاکس: 38545093 051

ایمیل:     terminals@mashhad.ir

آدرس: شمال غرب مشهد – بلوار توس – میدان معراج

دسترسی به این ترمینال با خطوط اتوبوس 22، 26، 23، 15، 60، 32 و 85 امکان‌پذیر است و خط 60 یک دستگاه اتوبوس رایگان برای رفاه حال زائران در این مسیر دارد. بیش از 30 دستگاه تاکسی برای رفاه حال مسافرین، در این ترمینال به خدمت رسانی به مسافرین اشتغال دارند.

ترمینال راه ابریشم مشهد

این ترمینال با هدف سرویس دهی به شهرهای شمال شرق مشهد و با رویای تبدیل به پایانه مخصوص کشورهای آسیای میانه راه ابریشم راه‌اندازی شده است. در حال حاضر این ترمینال 38 هزار متر مربعی که در ابتدای جاده سرخس، روبه‌روی میدان بار رضوی واقع شده به خدمت رسانی به مسافرین و زائران شهرهای سرخس، تربت جام، نیشابور، کاشمر، سبزوار، بینالود، قدمگاه و بسیاری از شهرهای دیگر می‌پردازد.  حدود 90 دستگاه ثابت و غیر ثابت در روز این وظیفه را برعهده دارند.

شما می‌توانید با علی بابا در سریع ترین زمان ممکن بلیط سفر به تمام نقاط ایران را به صورت آنلاین خریداری و هزینه آن را آنلاین پرداخت نمایید.

 

تهیه شده توسط شرکت خلاق( آژانس هواپیمایی علی بابا)

خلاصه مطلب :
تهیه شده توسط شرکت خلاق( آژانس هواپیمایی علی بابا)

نوع محتوا: مقاله/کتاب/گفتگو