افتتاح اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق رشت اخبار صنایع خلاق

افتتاح اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق رشت

روز شنبه ۳۰ شهریورماه اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق استان گیلان با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و با حضور استاندار گیلان و دبیر ستاد فناوری های نوین معاونت علمی ریاست جمهوری و چند تن از مدیران و مسئولان در رشت افتتاح شد.

 

این مراکز به دنبال جذب ایده ها، خلاقیت ها و نوآوری های افراد و عرضه یک محصول به بازار بر مبنای دانش و پژوهش هستند.

دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان در این خصوص گفت: هدف از تاسیس این مراکز ایجاد اکوسیستم نوآوری با حضور استارت آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و مؤسسات دانشگاهی است که این قطب‌های نوآوری را ایجاد می‌کند.

وی افزود: هم اکنون در این مرکز ۵ شرکت نوآور با همکاری مراکز تحقیقاتی محصولات موردنیاز شرکت‌های مختلف را تولید می کنند. و برای حمایت با توجه به فضای آن، تا ۲۲ شرکت نوآور ظرفیت پذیرش دارد.

استاندار گیلان در مراسم افتتاح مرکز نوآوری صنایع خلاق استان گفت: مراکز نوآوری می‌تواند بستری برای رونق تولید، اشتغال و ثروت باشد.

ارسلان زارع با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان با محوریت علم و فناوری جدید فقط برای توسعه اشتغال تاسیس شده اند، افزود: این مراکز برای توسعه کلان هر جامعه و کشوری نقش بسزایی دارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون، و نگاه دولت کوشش شده تا حمایت‌های ویژه ای از مجموعه پارک های علم و فناوری انجام شود، خاطر نشان کرد: با تقویت و ترغیب جوانان برای نیل به مسیر خلاقیت و نوآوری نه تنها زمینه اشتغال بلکه تسهیل زندگی مردم نیز فراهم می شود.

استاندار تصریح کرد: این مرکز نوآوری به عنوان یکی از مراکزی که مورد حمایت پارک علم و فناوری قرار گرفته ، می‌تواند بستری برای رونق تولید، اشتغال و ثروت در گیلان باشد.

وی افزود: یکی از خصوصیت های شرکت‌های دانش بنیان ارتقاء رفاه اجتماعی در کنار تولید و اشتغال با سرمایه مادی کم همراه با خلاقیت است.

مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری استان گیلان عصر روز شنبه در حاشیه افتتاح اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: این مرکز با مساحت حدود ۹۱۰ مترمربع در پنج طبقه با ظرفیت حدود ۲۲ شرکت افتتاح شده که در زمان حاضر، هشت شرکت نوپا در حوزه بازی (game) و فناوری اطلاعات ( IT ) فعال است.

علیرضا آکوشیده افزود: در این شرکت از ایده های خلاقانه (صنایع خلاق) در زمینه های مختلف از جمله سینما، تولید محتوی، رسانه، نشر، میراث فرهنگی و هنری ، بازی ، فناوری اطلاعات و غیره حمایت می شود.

وی اظهار داشت: فعالان در صنایع خلاق می توانند با مراجعه به سایت پارک علم و فناوری گیلان به آدرس www.gstp.ir و طی مراحل جذب و ثبت نام در مرکز رشد پارک، در مرکز نوآوری صنایع خلاق عضو و تحت حمایت قرار گیرند.

مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری استان گیلان درباره ارایه تسهیلات خاطر نشان کرد: واحدهای فناور تا سقف ۵۰ میلیون تومان و هسته های فناور تا ۱۵ میلیون تومان تسهیلات برخوردار می شوند.

نشست تخصصی شکل گیری و توسعه کسب و کارهای حوزه صنایع خلاق صبح  شنبه با حضور سید محمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناورهای نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در پارک علم و فناوری استان گیلان در رشت برگزار شد.