نشست آشنایی با خدمات برنامه زیست بوم شرکت‌های خلاقآرشیو اخبار سال 98

نشست آشنایی با خدمات برنامه زیست بوم شرکت‌های خلاق برگزار شد

نشست آشنایی با خدمات برنامه زیست بوم شرکت‌های خلاق و دستگاه‌های اجرایی با حضور مسئولین مختلف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه‌ها، روز دوشنبه 11 آذر برگزار شد.

سید محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز در این نشست ضمن تاکید بر گسترش حمایت از شرکت‌های خلاق و فرهنگی، به توضیح جزئیات برنامه پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست بوم صنایع خلاق پرداخت.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه، اظهار کرد: حسب وظایفی که توسط قانون برای نهادهای مختلف به ویژه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شده است، در این معاونت یک برنامه محوری برای حمایت  از شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد. بر این اساس یک بسته حمایتی کامل برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

 

سید محمد حسین سجادی نیری در ادامه افزود: نکته اصلی اما این موضوع است که شرکت‌های دانش بنیان تنها محور شکل گیری یک اقتصاد دانش بنیان و پویا نیستند. شرکت‌ها و مجموعه‌های دیگری نیز وجود دارند که  نوآور هستند، هر چند ممکن است این نوآوری لزوماً منجر به خلق فناوری برتر نشود، اما این شرکت‌ها  نیز نقشی کلیدی در تکوین و رشد یک اقتصاد دانش بنیان ایفا می‌کنند. به همین خاطر لازم دیده شد که یک برنامه مکمل به موازات برنامه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برای حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی، تدوین شود.

 

نقش کلیدی شرکت‌های خلاق

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز، نقش شرکت‌های خلاق در کشورهای توسعه یافته را کلیدی خواند وگفت:  در زیست بوم شرکت‌های خلاق، در گام اول برنامه‌ای با سه  گروه شرکت مختلف تدوین شد. گروه اول استارتاپ‌ها و شرکت‌های خدماتی آی تی محوری هستند که مورد حمایت برنامه شرکت‌های دانش بنیان قرار نمی‌گیرند. گروه دوم، شرکت‌های هستند که در صنایع فرهنگی مشغول به فعالیت هستند و گروه سوم نیز شرکت‌های هستند که در کسب کارهای مرتبط با گیاهان دارویی و طب سنتی اشتغال دارند.

رئیس «برنامه زیست بوم شرکت‌های خلاق کشور» در ادامه بیان کرد: یکی از رویکردهای اصلی این برنامه این است که با حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی  نوعی فرایند «هویت بخشی» انجام گیرد. این هویت بخشی باعث می‌شود که برای مثال زمانی که شرکتی تحت عنوان «شرکت خلاق» شناسایی می‌شود، دسترسی آسان تری به برخی خدمات و سرویس‌های ارائه شده از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف داشته باشد.

سجادی نیری با اشاره به جزئیات برخی تلاش‌های صورت گرفته جهت گسترش چتر حمایتی زیست بوم شرکت های خلاق و فرهنگی، اظهار کرد: برای شناسایی شرکت‌های خواهان برخورداری از خدمات مختلف ارائه شده، مبادی مختلفی تعریف شده است. شتاب دهنده‌ها، جشنواره‌های معتبر( که بیش از سه دوره برگزار شده اند)،..... و برخی دیگر از مراکز به عنوان مبادی شناسایی شرکت‌های حائز شرایط شرکت خلاق، شناخته می شوند، همچنین  4 ستاد مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شامل: ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز، ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی و ستاد توسعه علوم و فناری گیاهان دارویی و طب سنتی می‌باشند.

سید محمد حسین سجادی نیری با اشاره به وجود نزدیک به 60 مبادی شناسایی صنایع خلاق و فرهنگی در کشور گفت: غیر از این مبادی، شرکت‌ها به صورت مستقیم نیز می‌توانند در سامانه مشخص شده به همین منظور ثبت نام کنند و مراحل شناسایی به عنوان یک شرکت خلاق و فرهنگی را بگذرانند.

شرکت‌های گیاهان دارویی به صنایع خلاق رنگی تازه می‌بخشند

محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست «آشنایی با خدمات برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق و دستگاه‌های اجرایی همکار» با اشاره به حضور فعال شرکت‌های حوزه گیاهان دارویی در این زیست بوم گفت: در حال حاضر در کشور بیش از 2700 فرآورده مختلف مبتنی بر گیاهان دارویی تولید می‌شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های این صنعت در کشور، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی (who) بر سلامت مبتنی بر طب ملل تاکید دارد و با توجه به گسترش روز افزون اقبال عمومی به صنایع و فرآورده‌های سالم مبتنی بر گیاهان دارویی در جهان، صنعت گیاهان دارویی در کشور ما نیز شاهد رشد چشمگیری بوده است. انواع عطرها، اسانها‌ها، فراورده‌های دارویی، .... و ده‌ها محصول مختلف گیاه پایه در این حوزه وجود دارد که تجارتی با گردش مالی چند صد میلیارد دلاری را در سطح  جهانی شکل داده است و بر اساس پیش بینی‌های بانک جهانی در آینده، صنایع حوزه گیاهان دارویی شاهد رشد چند برابری خواهد بود.

 

محمد حسن عصاره ضمن تاکید بر پتانسیل‌های طبیعی گسترده ایران در بخش گیاهان دارویی افزود: ایران از جمله کانون‌های اصلی گیاهان اندامیک در جهان است، گیاهانی در کشور وجود دارد که مهد سرزمینی آنها ایران است و متاسفانه هنوز به شکل فرآورده خام صادر می‌شود. در برخی موارد ترکیبات گیاهانی که در کشور وجود دارد، به شکل فرآورده ثانویه از خارج از کشور  وارد می‌شود، دستگاه‌های مختلفی با این صنعت در ارتباط هستند و ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی وظیفه هماهنگی بین بخشی را به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت خود قلمداد می‌کند.

عصاره با اشاره به حضور فعال شرکت‌های فعال در بخش گیاهان دارویی در زیست بوم شرکت‌های خلاق افزود: قرار گرفتن این شرکت‌ها در ذیل «صنایع خلاق»، فکری سنجیده بود که علاوه بر ایجاد رونق بیشتر در زیست بوم، توانست منشاء خدمات قابل توجهی برای شرکت‌های حوزه گیاهان دارویی باشد .

وی در پایان گفت: در سال 1387 نزدیک به 134 فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی در کشور وجود داشت و اکنون این آمار به 2700 فرآورده طبیعی و نیز فرآورده طب سنتی رسیده است.

هزینه راه‌اندازی استارتاپ‌ها کاهش‌ یافت

مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که یکی از سخنرانان پنل معاونت علمی و فناوری ریاست بود به راه‌اندازی پلت‌فرم این ستاد برای ارائه خدمات تخفیفی به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اشاره کرد و گفت: این پلت‌فرم، خدمات مورد نیاز یک شرکت دانش‌بنیان یا خلاق را در بدو تاسیس تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

«شرکت‎‌های دانش‌بنیان و خلاق برای شروع کار خود، هزینه‌هایی دارند که ما در این پلت فرم تلاش کردیم هزینه‌ها را کاهش دهیم و راه‌اندازی کسب و کارهای این‌چنینی را تسهیل کنیم.»

محمدی با بیان این نکته، تاکید کرد: پلت‌فرم مورد نظر تا دو هفته آینده به صورت رسمی کار خود را آغاز می‌کند. در این سایت، سرویس‌هایی بر اساس سطح بلوغ استارتاپ‌ها ارائه می‌شود تا از این طریق هزینه‌های راه‌اندازی خود را تا 50 درصد کاهش دهند.

بنا به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهانه شکل‌‌گیری ستادهای توسعه فناوری تسهیل فضای کسب‌وکارهای جدید در کشور است. این سایت نیز با همین هدف و مبتنی بر توسعه زیست‌بوم فناوری و کارآفرینی ایجاد می‌شود.

«در حال حاضر بیش از 600 شرکت خلاق در کشور شناسایی شده است که من معتقدم تعداد واقعی این شرکت‌ها بسیار بیشتر از این رقم است.»

آن طور که محمدی بیان کرد: صنایع خلاق حول محور افرادی با قدرت ذهنی بالا و خلاق می‌چرخد که این افراد توانایی بالایی در خلق ثروت و ایجاد تغییرات اساسی در اقتصاد کشورها دارند.

به اعتقاد دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همه شرکت‌هایی که مولفه‌های نوآورانه‌ای در مدل کسب‌وکار خود ارائه می‌کنند جزء شرکت‌های خلاق محسوب می‌شوند. با این تعریف تعداد این شرکت‌ها بسیار بالاتر از عددی است که به صورت رسمی اعلام شده است.

محمدی به روند پذیرش خلاق بودن شرکت‌ها در ستادش اشاره کرد و گفت: ما در ستاد بین 3 تا 5 روز کاری شرکت‌های متقاضی خلاق بودن را پذیرش می‌کنیم و به مولفه‌های نوآورانه آن‌ها در راه‌اندازی کسب‌وکار توجه داریم.

«هر شرکتی که مدل جدیدی برای پول درآوردن ارائه کند یعنی خلاق است و این شرکت را به عنوان یک شرکت خلاق در ستاد پذیرش می‌کنیم.»

محمدی به این مورد اشاره کرد و ادامه داد: شرکت‌ها برای توسعه کسب‌وکار خود باید قدرت ریسک بالایی داشته باشند و از سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر استقبال کنند. اگر این شرکت‌ها بازار بین‌المللی و داخلی را به خوبی بشناسند درصد موفقیت کار آن‌ها افزایش می‌یابد.

جزئیات خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های خلاق

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی‌فر در نشست آشنایی با خدمات برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و دستگاه‌های اجرایی که صبح امروز (11 آذر) در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: طبق قانون، ما به صورت مستقیم نمی‌توانیم به شرکت‌های غیر دانش بنیان کمک کنیم اما با توجه به اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری مانند صندوق نوآوری و شکوفایی قید کمک به شرکت‌های دانش‌‌بنیان را ندارند می‌توانند به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خلاق کمک کنند.
ملکی‌فر به هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری برای حمایت غیر مستقیم از شرکت‌های دانش بنیان و شتاب دهنده‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در این زمینه چهار مدل در صندوق پیش بینی شده که شامل صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های جسورانه بورسی ، VC‌ها و در نهایت CVC‌ها است که صندوق نوآوری تاکنون فعالیت خود را با دو مدل اول آغاز کرده است. در حال حاضر بیش از 20 صندوق پژوهش و فناوری فعال در کشور وجود دارد که خدماتی چون تسهیلات کم بهره، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و صدور ضمانت‌نامه را ارائه می‌کنند. این خدمات به شرکت‌های خلاق نیز تعلق می‌گیرد. صندوق نوآوری و شکوفایی مشارکت خود را در صندوق‌های جسورانه بورسی حوزه فین تک و E Commerce نیز آغاز کرده است.
وی به سرمایه‌گذاری غیر مستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق اشاره کرد و گفت: استراتژی کنونی صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه‌گذاری غیر مستقیم است و به مشارکت مستقیم برای سرمایه‌گذاری در استارت آپ‌ها وارد نمی‌شود اما تمام ابزار حمایتی صندوق از شتاب‌دهنده‌های دانش بنیان به نیت کمک به استارت آپ‌ها است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به بیان خدمات این صندوق به شرکت‌های خلاق پرداخت و تصریح کرد: اگر شرکت‌های خلاق به پولی از جنس سرمایه‌گذاری خطرپذیر احتیاج دارند می‌توانند با عامل‌های صندوق نوآوری و شکوفایی وارد مذاکره شوند که اگر نظر این عامل‌ها به سرمایه‌گذاری جلب شود صندوق نوآوری کمبود منابع مالی این عامل‌ها را جبران خواهد کرد. از طرفی به شتاب دهنده‌ها و شرکت‌های خلاق در محل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز فضای برگزاری رویداد داده می‌شود. علاوه بر این شرکتهای خلاق پارک‌های علم و فناوری از آموزش رایگان برخوردار هستند.
ملکی‌فر در پایان از آغاز به‌کار یک صندوق تخصصی در حوزه صنایع خلاق خبر داد و خاطرنشان کرد که صندوق پژوهش و فناوری شریف در حال حاضر در زمینه بازی و سرگرمی ‌سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام داده است. عامل‌های صندوق نوآوری و شکوفایی دغدغه مالی نخواهند داشت و ما تا 80 درصد از منابع مالی سرمایه‌گذاری را تامین خواهیم کرد.
ادامه این گزارش را در روزهای آینده دنبال کنید