اختتامیه پنجمین دوره جایزه فیروزه برگزار شداخبار صنایع خلاق

تقدیر و اهدای جوایز ویژه استارتاپ های برگزیده فرهنگی در جایزه فیروزه

آیین اختتامیه پنجمین دوره «جایزه فیروزه» یکشنبه(29 دی‌ماه) در فرهنگستان هنر برگزار شد.

لادن حیدری معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه ملی فیروزه حضور پیدا کرد. وی پس از بازدید از نمایشگاه در آیین اختتامیه گفت: افتخار حضور در محفل کارآفرینان، فعالان اقتصاد فرهنگ کشور و مجریان پنجمین دوره جایزه ملی فیروزه را مغتنم می دانم و برآنم تا در این فرصت پیش آمده، مراتب سپاس و قدردانی خود را از حضور شما فرهیختگان ارجمند و نیز برپادارندگان این رویداد خلاقانه اعلام دارم. امیدوارم این تلاش و همراهی با هدف اعتلای ایران اسلامی، حاصلی پر خیر و برکت داشته باشد.

چنین رویدادی، فارغ از دغدغه های فرهنگی و اقتصادی؛ امکان آشنایی با فضاهای ذهنی فعالان این عرصه، تبادل یافته ها و تجربه ها و داوری عملکردها و نهایتا گفتگوی خلاقان و صاحبان ایده و اهل عمل را نیز فراهم می آورد.

 

علی فریدونی، دبیر جایزه فیروزه با بیان این مطلب که در حوزه محصولات فرهنگی ترویج و تبلیغ و همچنین حمایت از فعالان این حوزه بسیار با اهمیت است، درباره جزئیات پنجمین دوره این رویداد گفت: گفتمان‌سازی تولید و مصرف کالاهای فرهنگی از اهداف اصلی جایزه فیروزه است.

وی ادامه داد: پنجمین دوره رویداد جایزه فیروزه 24 دی‌ماه لغایت 29 دی‌ماه در فرهنگستان هنر میزبان علاقه‌مندان بود. در این مدت 9 نشست تخصصی در حوزه صنایع خلاق فرهنگی برگزار شد؛ علاوه‌براین رویداد استارت‌آپی در حوزه صنایع خلاق فرهنگی در 25 دی‌ماه در سالن سینما تک فرهنگستان هنر برگزار شد.

فریدونی درباره میزان مشارکت در پنجمین دوره جایزه فیروزه گفت: در بخش اسباب‌بازی، از 400 اسباب‌بازی جدید، 150 اثر و در بخش عروسک 200 اثر به مرحله داوری نهایی رسیدند. در بخش نوشت‌آفزار ایرانی اسلامی نیز 400 اثر مرحله پایان راه پیدا کردند.

دبیر جایزه فیروزه افزود: در بخش هدایای فرهنگی، 1000 اثر به دبیرخانه ارسال شد که منتخب آن‌ها به نمایش گذاشته شده است. در قسمت استارت‌آپ‌های فرهنگی، 80 گروه ثبت‌نام کردند که 40 استارت‌آپ همسو با اهداف جایزه به‌صورت حضوری به رقابت کردند.

 

سید محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم پایانی پنجمین دوره جایزه فیروزه،گفت: ارزش افزوده ایجاد شده در کالاهای فرهنگی از جنس ارزش افزوده مد نظر اقتصاد دانش بنیان است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تمهیدات برگزاری این رویداد، افزود: در سال جاری موضوع تسری این رویداد و آثار آن به استان‌ها مورد توجه قرار گرفت.

به گفته نیری: در پنجمین رویداد جایزه فیروزه، سه استان در برگزاری جشنواره مشارکت داشتند و خوشحال هستم که استان سیستان و بلوچستان در این میان نقش ویژه‌ای ایفا کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز در ادامه گفت: حوزه‌های مانند اسباب بازی، فرش، صنایع دستی،..... می‌توانند ارزش افزوده قابل توجهی به همراه داشته باشند، به همین جهت است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی کرده است که همیار زیست بوم و فعالیت‌های وزارت ارشاد اسلامی در این حوزه‌ها باشد.

تقدیر از برگزیدگان

هیئت داوران پنجمین جایزه فیروزه، آثار برتر ارائه شده به دبیرخانه این جشنواره را در چهار بخش؛ اسباب بازی و عروسک، نوشت افزار، هدایای فرهنگی و استارت‌آپ‌های فرهنگی معرفی کرد.
به گزارش روابط عمومی پنجمین جشنواره‌ی کالاهای فرهنگی ( فیروزه)، در بخشی از بیانیه‌ی این داوران آمده است:«آثار رسیده به پنجمین جایزه فیروزه از نظر کمی و کیفی نسبت به سال های گذشته رشد بسیار خوبی داشتند که این مسئله بسیار امیدوارکننده و نویدبخش اتفاقات خوب در این عرصه است. تعداد آثار به ویژه در حوزه طراحی و تولید عروسک ها منجر شد به اینکه برای بررسی دقیق تر و درست تر عروسک ها در دسته ای جدا بررسی شوند و به عنوان یکی از دسته های مهم کالاهای فرهنگی به آن نگاه ویژه شود. از دیگر دستاورد های دبیرخانه جایزه مشارکت دادن سه استان به جهت غنا بخشیدن به اصالت های اصیل و بومی و ترویج آن در طراحی محصولات فرهنگی جای تقدیر دارد.»
براین اساس در بخش استارتاپ‌های فرهنگی استارت آپ «لالامی» جایزه‌ی دوم این بخش را دریافت کرد و استارت آپ «آرت نوین» و استارت آپ «ریسمون» حائز مقام سوم شدند. همچنین هیئت داوران از استارت آپ «چاپلی»، طراح و تولید کننده «صندلی راست، چپ دست»، «مجموعه آهوگ»، «مجموعه دوزلی بوک»، «مجموعه سوچن» و «مجموعه سوغات» تقدیر کردند. تمامی این استارتاپ ها از سوی دبیرخانه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق جوایز نقدی دریافت نمودند.
گفتنی است عروسک «چوب با و دختر دال» اثر شیوا صارمی منفرد در بخش عروسک حائز مقام نخست شد. مجموعه عروسک‌های «نارین» اثر مجموعه عروسک های نارین مقام دوم را از آن خود کرد و عروسک « بی» به مقام سوم رسید. همچنین از اعظم خواجه طراح و سازنده‌ی «عروسک های اقوام» تقدیر شد.
در بخش هدایای فرهنگی جایزه‌ی نخست به شرکت تعاونی «نقش دستان ماهتاب » تعلق گرفت. شرکت «اورشم» توانست رتبه‌ی دوم را از آن خود کند و گروه «سوچن» به عنوان رتبه‌ی سوم شناخته شد.
در این بخش از موسسه فرهنگی هنری شمیم فرهنگ و قلم(شفق)، مجموعه سوزن دوزی خواهران عصاره، مجموعه نقش سپند
مجموعه ماه نو عالم آرا، شرکت کاکتوس، مجموعه پیکسلو، گروه هنرپویان دستان بوشهر، شرکت تعاونی نخ سوزن گلستان تقدیر به‌عمل آمد.
در بخش اسباب بازی «اوسا بنا» از شرکت آرتینا توانست مقام نخست این جشنواره را کسب کند. همچنین از اسباب‌بازی‌ های «شا دزد وزیر» اثر شرکت فربود انگاره واقعیت خیال و بازی «کش فلو» اثر گروه تولیدی هوش ثروت دارا آفرین و اسباب‌بازی « هیلکا» تقدیر شد.
لازم به ذکر است تنها در بخش نوشت افزار اثر «خودکار مشاهیر سفیر» تولید رز تحریر یزد مقام دوم را از آن خود کرد. «دفاتر تحریر» از شرکت شرکت گل یا پوچ نیز به مقام سوم رسید.
گفتنی است پنجمین جشنواره فیروزه که  ۲۴  دی ماه در موسسه فرهنگی هنری صبا آغاز به کار کرده بود، ۲۹ دی به کار خود پایان داد.