جهش تولید؛ نام شرکت‌های خلاق در قوانین حمایتی در کنار دانش‌بنیان‌ها قرار می‌گیردآرشیو اخبار

نام شرکت‌های خلاق نیز در قانون حمایت از تولیدات دانش‌بنیان درج شد

علیرضا منادی سفیدان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: قانون جهش تولیدات دانش‌بنیان، قانون کارشناسی شده و بسیار خوبی است. کلیات قانون پس از قید فوریت در صحن علنی مجلس، برای بررسی جزئیات و انجام کارشناسی بیشتر، به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، ارجاع شد.

نماینده حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، در ادامه افزود: نمایندگان مجلس در این کمیسیون تلاش دارند تا با اخذ نظرات کارشناسی و خبرگان، این قانون را تا حد امکان ارتقاء دهند. این ماده در حال حاضر 16 ماده دارد. برای حرکت در مسیر مانع‌زدایی‌های مد نظر رهبر انقلاب اسلامی، باید توجه و اهتمام هر چه بیشتری به شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان معطوف شود.

منادی سفیدان، ضمن تاکید بر تخصیص حمایت‌های حداکثری در قانون، گفت: در برنامه 5 ساله، رشد 8 درصدی برای کشور پیش‌بینی شده است که باید محقق شود. یک سوم از این رشد، باید از طریق بهره‌وری تحقق یابد. شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان نیز کارآمدترین ابزار برای افزایش بهره‌وری در صنایع بالادستی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها و انتقال برق و سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف هستند.

این استاد رشته میکروبیولوژی، با اشاره به لزوم تسهیل مسیر تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها، افزود: در قانون حمایت از تولیدات دانش‌بنیان، حمایت‌های بسیار خوبی اعم از معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و معافیت‌های مرتبط با تامین اجتماعی برای این شرکت‌ها منظور شده است.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، همچنین بیان کرد: خوشبختانه نام شرکت‌های خلاق نیز در این قانون قید شده است و این شرکت‌ها نیز از این پس مشمول حمایت‌های منظور شده در قانون خواهند شد. همچنین به میزان 3000 میلیارد تومان بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، افزایش می‌یابد. بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز 1000 میلیارد تومان افزایش می‌یابد. همچنین قوانین بسیار خوبی برای حمایت از پایان‌نامه‌های دانشگاهی، وضع شده است.

 

کلمات کلیدی