دو خانه‌ خلاق و نوآوری در شهر همدان و ملایر راه‌اندازی می‌شوداخبار صنایع خلاق

کرمی: ایجاد اقتصاد خلاق در کنار اقتصاد دانش‌بنیان ضروری است

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان با هدف تقویت زیست‌بوم شرکت‌های خلاق، صنایع فرهنگی و حمایت از توسعه ظرفیت‌های بومی فناوریهای نرم به استان همدان سفر کرد که در طی این سفر با حضور مسئولان استانی، بستر راه اندازی همزمان یک خانه خلاق و نوآوری در شهر همدان در محل موقوفه مرحوم قره گوزلو و نیز ایجاد خانه خلاق و نوآوری در شهر ملایر واقع در موقوفه مرحوم سعد الدوله فراهم شد.
با توجه به پیگیری مصوبات سفراستانی سال گذشته سورنا ستاری معاون علمی وفناوری ریس جمهوری و قول مساعد وی مبنی بر راه اندازی این خانه ها در استان همدان و نیز نظر به اینکه همدان بستر صنایع فرهنگی، انیمیشن، گیاهان دارویی و آثار باستانی و هنرهای سنتی ارزشمند است و به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشورمان به شمار می رود و دارای پیشینه قوی در تاریخ وتمدن و فرهنگ است، می‌تواند به پهنه ای برای گذار از اقتصاد منبع‌محور با تکیه به میراث بومی و عرصه فرهنگ و هنر از جمله صنایع خلاق و فرهنگی تبدیل شود.
استان همدان دارای ۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶ شرکت خلاق است. سال گذشته و طی سفر سال گذشته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقرر شد تا ظرفیت رونق و توسعه شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی در استان همدان شکوفا شود. بر همین اساس در سفر دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این استان، نشست‌ها و گفت‌گوهایی با مسئولان استانی و بررسی ظرفیت‌های بومی برای توسعه صنایع خلاق و هنرهای سنتی صورت گرفت و مقرر شد تا خانه نوآوری و خلاق همدان، میزبانی برای خلاقیت‌ها و نوآوری‌های این حوزه شود.
دیدار و نشست با آیت الله شعبانی نماینده ولی فقیه وامام جمعه همدان دیدار با سردار مجیدی فرمانده سپاه همدان و حجت الاسلام دکتر فلاحی نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی و نشست با شرکت های دانش بنیان و خلاق در پارک علم وفناوری همدان بخش دیگری از برنامه های سفر پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم وهویت ساز به استان همدان بود.
 
شرکت‌های خلاق و صنایع نرم، زمینه‌ساز اقتدار و رونق اقتصاد و اشتغال کشور
بخش دیگری از سفر یک روزه مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری حضور در نشست بررسی توسعه زیرساخت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق در شهرستان ملایر با حضور مسئولان استانی  وشهر ملایر بود که در این نشست ضمن معرفی توانمندی‌های استانی و شهرستان ملایر، مقرر شد ظرف 3 ماه آینده خانه خلاق و نوآوری دراین شهر ودر محل وقوفه مرحوم سعدالدوله از واقفان بزرگ  ملایر راه‌اندازی شود. این نشست با حضور قدرت الله ولدی  معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر، حجت الاسلام محمدباقر برقراری امام جمعه شهرستان ملایر ، حجت الاسلام دکتر احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، خسرو سایوند رئیس دانشگاه ملایر، محمدعظیم خدایاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر، محمد عسگری مسئول مرکز رشد واحدهای فناور وشهردار وجمعی از مسولان شهرملایر برگزار شد. 
کرمی در این نشست ضمن تشریح ظرفیت و توانمندی‌های زیست‌بوم نوآوری و فناوری  ظرفیت کارآفرینی و خلاق و ثروت افزایی گزارشی را ارئه کرد.
 
وی در ادامه سفر یک روزه خود با حضور در جمع مدیران و رؤسای دانشگاه‌های شهرستان ملایر، به ضرورت ایجاد اقتصاد خلاق در کنار اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها بخشی مهم از زیست‌بوم نوآوری و فناوری به شمار می‌روند که می‌توانند با ظرفیت بالای دانش‌آموختگان علوم انسانی به میزان بیش از 50درصد از کل دانش آموختگان، نقش قابل توجهی در رونق اقتصاد خلاق و فرهنگی ایفا کنند.
 
مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که شرکت‌های خلاق و صنایع نرم می‌توانند در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌ساز اقتدار و رونق اقتصاد و اشتغال کشور باشند، افزود: شرکت های دانش بنیان در دوران تحریم، با بهره‌مندی از نیروی انسانی متخصص ایده  را به پدیده تبدیل کردند و  در حال حاضر نزدیک به 6هزار شرکت دانش بنیان و ۱۲۰۰ شرکت خلاق در سطح کشور برای ۳۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده اند.
وی با اشاره به اهمیت صنایع فرهنگی ادامه داد: دو سال پیش گردش مالی صنایع فرهنگی در جهان، ۲۷۰۰ میلیارد دلار بوده است که سهم کشور ایران از این مبلغ با وجود ظرفیت های موجود، تنها ۱۵۰ میلیون دلار بود.
کرمی، با اشاره به گردش مالی بیش از ۷۰۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در ایران گفت: این شرکت ها سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند و بر خلاف بسیاری از افراد و منابع زیرزمینی، قابل تحریم نیستند.
 
 
ظرفیت های جهانی شهرستان ملایر برای تبدیل به یک شهر خلاق
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با اشاره به ضرورت ورود نوآوری و بهره گیری از  فناوری به تمامی صنایع فرهنگی وهنرهای سنتی بومی برای حفظ و احیای این هنرها ادامه داد: برای آن که بتوانیم هنرهای بومی و سنتی را به اقتصاد و اشتغال تبدیل کنیم باید بستر و فرصتی برای ورود نوآوری به این صنایع ارزشمند ایجاد شود. قلب منبت دنیا در ملایر می تپد و دومین محصول جهانی آن؛ انگور شهرت جهانی دارد و جزو مزیت های بومی این استان است. هنر منبت‌کاری ملایر در دنیا سرآمد است اما اگر ظرفیت ورود نوآوری‌های جوانان خلاق و دانش‌آموخته را به این صنعت ایجاد کنیم، ماندگاری و پیشرفت این صنعت ممکن خواهد شد.
کرمی به ظرفیت های جهانی شهرستان ملایر برای تبدیل به یک شهر خلاق اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم در یکی از مکان های موقوفه شهرستان، امکان ایجاد یک خانه خلاق فراهم و ظرف سه ماه آینده افتتاح شود.
 
پرویز کرمی با تأکید بر اینکه هنر و فرهنگ، هزینه‌بر نیست بلکه ثروت زا و اشتغال آفرین است، ابراز کرد: امیدواریم با فراهم سازی زیرساخت های لازم و همکاری مدیران استانی و شهرستانی، مکانی برای تبدیل ایده های بسیاری از نخبگان و دانشجویان ملایری به محصول، ایجاد کنیم.