خانه خلاق و نوآوری گردشگری‌محور کاشان راه‌اندازی شدآرشیو اخبار

سفر به نگین کویر

خانه خلاق و نواوری نقلی در یکی از تاریخی ترین بافت های سنتی شهر کاشان قرار دارد.  این خانه خلاق ونواوری در فضای مشتمل بر سه خانه تاریخی قرار گرفته است.  
 
در سرداب یکی از خانه ها،  که تماشاخانه شده امکانات اجرا،  تئاتر  و نمایش نامه خوانی قرار دارد.  فعالان فرهنگی و خلاق کاشان، استارتاپ های هنری خود را در این فضا مستقر کرده اند.  
 
تولید پادکست، نمایش نامه های برگرفته از فرهنگ غنی منطقه و اجرای آیین های سنتی،  از جمله تولیدات استارتاپی خانه خلاق نقلی است. 
خانه خلاق ونواوری کاشان همچنین با حمایت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق،  موضوع گردشگری کودک محور را با محوریت حمایت از استارتاپ های حرفه ای در این حوزه پیگیری می کند. 
تربیت تورلیدرهای ویژه کودکان، تولید پلتفرم های توریسم کودکان و شناخت علمی نیازمندی های این حوزه،  از جمله دیگر برنامه های است که مدیریت این مجموعه خلاق در فضای شهر گردشگرپذیر کاشان پیگیری خواهد کرد.  
در این بازدید همچنین دیگر شرکت های خلاق واستارتاپ های مستقر در مورد تولیدات و برنامه های خود با معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفتگو کردند. 
یکی از فعالان استارتاپی حاضر کتاب اهل کاشانم را تدوین کرده است که با فناوری AR تهیه شده است.
این کتاب در راستای لزوم تهیه محتوای نوین گردشگری با استفاده از فناوری های جدید، عرضه شده است.
 
خانه خلاق کاشان همچنین با اجرایی کردن برنامه ای تحت عنوان « دست آفرید»  از طریق همکاری چند استارتاپ تولیدات صنایع دستی اقامتگاه های بومگردی کاشان را به بازارهای مصرف خواهد رساتد.
در این خانه خلاق و نواوری ، همچنین  ۱۳ کارگاه مختلف از جمله شعر بافی ، زری بافی، شماره دوزی روی چوب، خیاطی و طراحی پارچه، طراحی و نقشه کشی فرش، چوب، معرق، منبت، سفال، کاشی، سرامیک، جاجیم بافی و زیلو بافی، ایجاد شده است.
 
استارتاپ های مختلف حوزه صنایع دستی می توانند با استفاده از این فضای کارگاهی مصنوعات دستی خود را به مرحله تجاری سازی نزدیک کنند و یا ایده های جدیدی را به محصول و خدمات نوآورانه تبدیل کنند.
سالن جلسات، زیرساخت های اینترنتی و سایر بسته های حمایتی ویژه صنایع نرم و خلاق از جمله دیگر امکانات این مرکز است.
خانه خلاق و نواوری نقلی همچنین از یک فضای بومگردی مجزا شامل اقامتگاه، کافه و استراحتگاه برخوردار است. این فضای گردشگری به استارتاپها کمک خواهد کرد تا درک بهتری از صنعت گردشگری داشته باشد و نیازمندی های توریسم را از نزدیک لمس کند.
در این بازدید علی شاهیده مدیرعامل یکی از شرکت های خلاق کاشان که فعالیت های خود در حوزه تلویزیون اینترنتی  را آغاز کرد، گزارشی از فعالیت های خود را در بازه زمانی یک ساله اخیر ارائه کرد. این شرکت خلاق موفق به تاسیس یک وی او دی و درآمد زایی برای دهک های پایین درآمدی و جوانان فارغ التحصیل در رشته های مختلف، اشتغالزایی نشئات گرفته از داشته ها و ذخایر و پتانسیل های محلی و افزایش تولید استارتاپ های نیاز محور، از جمله اهداف ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، برای توسعه کمی و کیفی خانه های خلاق در سطح کشور است.
در این بازدید که باحضور علی اقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و پرویزکرمی دبیر ستاد فناوری های نرم وهویت ساز معاونت علمی همراه بود گواهی خانه خلاق و نوآوری به رضوانیان مدیر خانه توسط سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اهدا شد.