منسوجات خانگی گلدوزی شده، به دست زنان روستایی خراسان شمالی

داستان دوزیبا

مهندس وحدان صابری و فاطمه عبدی یک سال بود که ازدواج کرده بودند. زمستان ۱۳۹۷ در یک روز آفتابی و نسبتا دلچسب آنها در یکی از اقامتگاه های بومگردی استان خراسان شمالی اقامت داشتند، همان روز اتفاقی می‌افتد که مسیر زندگیشان را تغییر می‌دهد. فاطمه که عاشق گلدوزی بود وقتی پرده‌های گلدوزی شده قدیمی اتاق را نگاه می‌کرد متوجه پارگی پارچه‌اش شد و تصمیم گرفت با استفاده از گلدوزی آن را ترمیم کند. چون همیشه وسایل گلدوزی را همراهش داشت آن‌را ترمیم کرد و وقتی مالک اقامتگاه آن را دید آنقدر ذوق زده شد که پیشنهاد داد تعدادی از پرده‌های اتاق‌ها را روی پارچه‌ی نو گلدوزی کند. آنها با اشتیاق قبول کردند. وحدان صابری می‌گوید پیشنهاد گلدوزی پرده‌ها از طرف چند اقامتگاه دیگر در همان روستا تکرار شد. آن موقع‌ها وحدان تازه سربازی‌اش را تمام کرده بود و فاطمه جایی مشغول به کار نبود‌. آنها فکر می‌کنند احتمالا افراد بیشتری این هنر را دوست داشته باشند و از جایی که پرده‌های سنتی گلدوزی شده خیلی وقت است فراموش شده اند حتما حس نوستالژیکی به بقیه بدهد. بنابراین تصمیم می‌گیرند فعالیتشان را شروع کنند، اولین کاری که انجام دادند این بود که با الهام از نمونه‌های خارجی و با تلفیق آنها با طرح های سنتی ایرانی یکسری از نمونه های اولیه را تولید بکنند. از آنجا که پرده‌های سنتی گلدوزی شده به آن شکل دیگر استفاده‌ای ندارند، لازم بود محصولی انتخاب شود که امروزه نیز استفاده می‌شود.

کوسن، رومیزی، روتختی اولین محصولاتی بودند که سراغش رفتند. بعد از تولید نمونه‌های اولیه و با انتشار تصاویر با کیفیت محصولات در شبکه‌های اجتماعی شروع به تولید محتوا کردند بعد از ۲ ماه یعنی اوایل اسفند ماه همان سال اولین مشتری خود را پیدا کردند و توانستند تعدادی کوسن به فروش برسانند.

آنها برای مجموعه خود نام "دوزیبا" را انتخاب کردند و شرکتشان را تحت عنوان "زیبا دوزان نگار فروتن شیروان" به ثبت رساندند. مهندس وحدان صابری کسب و کارشان را اینگونه تعریف می‌کند:

"دوزببا" از تکینک‌های سوزن دوزی سنتی خراسان، برای طراحی و ساخت یک سری از عناصر دکوری منزل (منسوجات خانگی) استفاده‌ می‌کند. هنر گلدوزی از گذشته مورد توجه زنان خراسان بوده است، این هنر تقریبا سخت و زمان‌بر همدم تنهایی زنان روستایی بود. پرده های گلدوزی شده روی طاقچه، پشت پنجره و درها، روی جالباسی ها، روی صندوقچه ها و جلوی رختخواب خانه‌ها بودند. گاهی نیز زنان خوش‌ذوق از این هنر روی لباس نیز استفاده می‌کردند. بعدها با ارزان و فراوان شدن پارچه و سرعت پیدا کردن زندگی شهری و روستایی، کم کم این هنر به فراموشی سپرده شد. بطوریکه امروزه فقط در صندوقچه‌ی مادربزرگ‌ها می‌شود پیدایشان کرد.

دوزیبا سعی کرده است با احیای این هنر سنتی و آموزش آن به هنرجویان که بصورت رایگان انجام می‌شود، تلاشی هرچند کوچک در حفظ و نجات این این هنر سخت و صبورانه داشته باشد و آن را دوباره به متن زندگی بیاورد. در عین حال با آموزش و توانمند سازی زنان در روستا، به خودباوری آنان کمک کند. تمام آموزش های گلدوزی و سایر دوره‌ها برای روستاییان رایگان برگزار می گردد.


دکوراسیون به عنوان بخشی از جریان زندگی همیشه مورد توجه بوده است. امروزه به دلیل افزایش توجه مردم به این موضوع و میل فزاینده تغییر آن، می شود با کمی خلاقیت و تلاش سهم نسبتاً خوبی از بازار گرفت. کالای خواب (روتختی، روبالشی و...)، انواع پرده و والان، دیوار کوب و تابلو، مبلمان (کوسن، پاف، شید آباژور و...)، لوازم شخصی و جواهرآلات (کیف، گردن آویز، دستبند و...) از جمله محصولاتی ست که دوزیبا در حال تولید آن هاست.

در تابستان ۱۳۹۸ با افزایش تعداد سفارشات آنها تصمیم گرفتند تعدادی نیرو استخدام کنند. به این شکل که به تعدادی از خانم‌هایی که در روستاهای اطراف شهرشان (شیروان) زندگی می‌کردند این هنر را آموزش دادند‌. و از آنها برای تولید محصولات کمک گرفتند و به این شکل توانستند سرعت تولید خود را افزایش دهند. وحدان می‌گوید اولش اصلا فکر نمی‌کردم بخواهم از این راه پول دربیاورم! بعدها با افزایش مشتریان، تعدادی از بانوان روستایی را آموزش دادند تا در تولید محصولات کمکشان کنند. اکنون بیش از 30 نفر از بانوان در حوزه سوزن دوزی با آنها همکاری می‌کنند. دوزیبا در تابستان ۱۳۹۸ تحت عنوان یک شرکت خلاق روستایی در مرکز نوآوری روستای خلاق خراسان شمالی پذیرش شد.

آقای مهندس وحدان صابری با اینکه رشته مهندسی عمران خوانده است بیش از ۷ سال در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی فعالیت داشته و به واسطه این تجربه توانسته است شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت این شرکت را رشد داده و فروش آن را چندین برابر کند فروش این شرکت در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۰۰۰ درصد رشد داشته است. به گفته‌ی وحدان صابری دوزیبا صاحب دو فرزند است یکی از آنها  "دوزی‌استایل" (DooziStyle) هست. دوزی‌استایل در حوزه پوشاک بانوان فعالیت میکند و فرزند دوم این شرکت دوزی‌راگز (DooziRugs) است کهبه زودی کار خود را شروع خواهد کرد. دوزی‌راگز قرار است فرش هایی تولید بکند که نمونه مشابهی در ایران ندارند.

دوزیبا در تمام شبکه‌های اجتماعی:

@Dooziba

وبسایت:

https://dooziba.ir

خلاصه مطلب :

نوع محتوا: معرفی شرکتهای خلاق