مجلس و فناوری| خدمت سربازی و بیمه شرکت‌های خلاق باید مورد حمایت قرار بگیردآرشیو اخبار

علی بابائی کارنامی نماینده مردم از حوزه انتخابیه ساری

علی بابائی کارنامی نماینده مردم از حوزه انتخابیه ساری در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: تلاش مجلس و نمایندگان این است که بیشترین حمایت ممکن برای توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های خلاق، دانش‌بنیان و فناور را در بسر قانون گذاری تخصیص دهد. کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اقدامات ارزشمندی انجام داده است. بدون شک مجلس از هر طرحی در راستای حمایت بیشتر از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

 

نائب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: البته باید پذیرفت که کشور ما در این زمینه هنوز در اول راه قرار دارد و علی رغم تمام کارهای ارزشمندی که انجام گرفته است، هنوز کار برای انجام دادن زیاد هست و باید اقدامات بسیاری انجام دهیم تا اکوسیستم نوآوری در کشور به درختی بسیار تنومند و ریشه دار تبدیل شود. لازمه اینکار همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور است.

 

سبد حمایتی کامل

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر نقش ارزنده شرکت‌های خلاق در زیست‌بوم نوآوری کشور، گفت: این شرکت‌ها به حمایت بیش‌تری نیاز دارند و باید همه شرکت‌های نوآور و خلاق زیر چتر و پوشش یک سبد حمایتی کامل قرار گیرند. باید مسئله بازار فروش محصولات خلاق و نوآور را سامان بخشی کرد. همچنین مسئله دیگر این است که نباید فقط به حمایت های مالی و تسهیلاتی بسنده کرد. معتقدم دولت باید صفر تا صد بحث بیمه فعالان فناور و خلاق را متقبل شود و سهم بیمه کارگری و کارفرمایی شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان را بپردازد.

 

عضو فراکسیون سهام عدالت در ادامه افزود: مسئله دیگر خدمات سربازی است، فعالان صنایع نرم و خلاق می‌توانند در شرکت‌های نوآور خود خدمات بسیاری به ایران اسلامی عرضه کنند و اگر مسئله خدمت سربازی آنها در قالب قانون حل شود، می‌توانند دامنه این خدمات را گسترده تر کنند. مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز باید به لحاظ تقنینی خیالشان راحت باشد و باید بتوانند حتی با ترک تشریفات خرید محصولات خلاق و دانش‌بنیان را جایگزین کالاهای وارداتی کنند.

 

برنامه‌ریزی منطقه‌ای

بابائی، ضمن با اهمیت شمردن نقش شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در اقتصادهای محلی، گفت: استان مازندران و ساری هم از پتانسیل بسیار بالای برای میزبانی از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان برخوردار هستند.

وی با بیان این‌که باید برنامه‌ریزی برای حمایت از این شرکت‌ها به صورت منطقه‌ای صورت گیرد: بر اساس پتانسیل و نیازهای هر منطقه باشد، نمی‌توان یک نسخه واحد را برای همه مناطق کشور تجویز کرد.

این عضو قوه مقننه ادامه داد: در حال حاضر ساری و مازندران در زمینه گیاهان دارویی، خدمات، برخی رشته‌های صنعتی، حمل و نقل، صادرات، کشتی‌رانی و چندین حوزه دیگر از پتانسیل‌های بسیار خوبی برخوردار است و امیدوار هستیم خدمات دهی به فعالان خلاق، نوآور و دانش‌بنیان در این منطقه از کشور نیز روز به روز گسترده‌تر شود.